Türkçe   English   
Meme Kanseri oranı artarken tanı ve tedavideki gelişmeler umut verici.

Dünya genelinde her 8 kadından birinin tüm hayatı bayınca meme kanseri olgusuyla karşılaşma oranı maalesef gelişmekte olan ülkelerde 7’de 1 oranını zorluyor. Amerika’da 1987 yılında 50 yaş ve üzerindeki kadınların ancak %27’si son iki sene içerisinde mamografi çektirdiğini söylerken bu oran bugün %73.

Eğitimin ve farkındalığın arttırılması ile erken evrede teşhis edilen meme kanserlerinin %90’ından fazlası tedavi edilebiliyor. Modalitelere uyumlu yeni karar destek sistemleri ile gelişen derin öğrenme yazılımları artık daha erken tanıya olanak verirken, yetersiz tanı, “False-Negative” ve “False-Positive” oranlarını da düşürüyor.

 

Yeni yayınlanan çalışmalarda, hızla gelişen ve değişen *Meme Kanseri Tanısı*nda satır başları;

 • -  Yeni karar destek yazılımları ile daha derin öğrenen yapay zeka algoritmalarının, oluşabilecek meme kanserini 5 yıl öncesinden tespit edilebileceği bir model üzerinde çalışıyor ...
 • -  Büyük Veri üzerinde geliştirilen makine öğrenme algoritmaları ile interaktif karar destek sistemlerinin öğrenme hızı arttırılıyor.
 • -  Farklı modalitelerden alınan görüntülerin aynı öğrenme algoritması içerisinde doğruluk oranlarının arttırıldığı farklı modeller geliştiriliyor.

 

 • Çalışmaların üzerinde geliştirildiği yazılımlar ile %99’a varan doğruluk oranlarında metastatik meme kanserinin tespit edilebileceği bir model geliştiriliyor.
 • 200 000 Mamogram üzerinde eğitilmiş bir algoritma ile meme kanserine neden olan genetik hasarı saptayabilecek bir model geliştirildi.
 • “Herkese uygulanacak tek bir yaklaşım” yerine modeller, *kişiselleştirilmiş algoritma*lar üzerine kurulmaya başlandı.
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1555415516303750
 • Birçok meme kanseri risk modeli artık, ırk, renk, yaş, meme yoğunluğu, aile öyküsü, yumurtalık kanseri, hormonlar ve üreme faktörleri, hamilelik, emzirme, diyet, kilo kaybı ve alımı, yeme alışkanlıkları, yaşam biçimi ve standartları ve hatta kültürel farklılıklar gibi farklı risk faktörlerini de modelleri ile bütünleştiriyor, risk faktörlerini nasıl etkileyeceğini ve sonuçları nasıl değiştireceğini uzun dönemli olarak araştırıyor.
 • https://www.iversongenetics.com/emetab-panel.html
 • Modeller; harekete geçirilebilen genetik biyobelirteçlerin tespit edilebilmesi ile tedavi metodlarındaki büyük değişimlerin olacağını göstermektedir. Önleyici tedavilerin ön plana çıkacağı, zararsız tedavi yöntemlerinin kişiye özel uygulanacağı bir dönemi birlikte yaşayacağız.
 • Tedavi metotlarında da kökten değişimlere neden olacak tanıdaki bu gelişmeler kullanılan metotlardaki tedavi protokollerinin de artık kişiye özel olacağını gösteriyor.

Elimizdeki büyük veriye rağmen bize özgün *kişiselleştirilmiş model* kuramadığımız için bu çalışmaları ancak takip edebiliyor, sonuçlarının bizim insanlarımızda da doğrulanmasını umut ediyoruz…

 

 

 

Tarih : 22.5.2019
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Haberler
Kurşunlu Medikal Akı..
    Kurşunlu Medikal Akıllı Güvenlik Camı   Mahremiyetiniz ve Güvenliğiniz için      You can fi..
Devamı >
MR rehberligi ile R..
 MR rehberligi ile Robotic Prostat Biyopsisi You can find the report of a study *Which Biopsy Method Best Detects Pro..
Devamı >
Hastaya Uygulanan Ko..
  Hastaya uygulanan kontrast madde hesaplaması ;
Devamı >
Yeni nesil çok başlı..
  Yeni nesil çok başlıklı *Kablosuz Avuçiçi Probe US/Doppler*     Bu sistem ile birlikte hem abdomen de h..
Devamı >
Yeni Digital Röntgen..
    Yeni Digital Röntgen Sistemlerimiz         Yeni markamız Control-X Medical , geniş ürün yelpaze..
Devamı >
Online
 
Hava Durumu